Clydesdale

13. června 2008 v 18:35 |  Koně
PŮVOD:
Clydesdale se objevil na počátku 18.století jako potomek vlámských koní dovezených do Lanarkshire- údolí řeky Clyde ve Skotsku. Pro tuto oblast je to všestranně výkonný kůň, ale uplatňuje se jako těžký tažný kůň ve městech, kde sklízí obdiv. Prostřrdí nemělo na jeho utváření valný vliv. Clydesdale patří mezi nejúspěšnější těžká plemena, najdeme ho v Německu, bývalem SSSR, Japonsku, jižní Africe, Kanadě a USA, na Novém Zélandě a v Austrálii, kde nese titul ,,kůň, který vybudoval Austrálii". Avšak užití krve clydesdala ve stádě skotských, daleských a irských koní nemělo úspěch.
CHARAKTERISTIKA:
Moderní clydesdale, který v současné době prožívá období rozkvetu, je lehčí , než býval dříve, a také o mnoho živější a pohyblivější. Těmito vlastnostmi daleko předčí všechna ostatní plemena srovnatelné váhy a velikosti (může vážit až 1000 kg, tj. 160 kamenů). Je to energický a pracovitý kůň, s vysokou akcí nohou, což z něj podle Clydesdale Horse Society dělá ,,nejelegantnějšího ze všech chladnokrevníků". Důležitou vlastností, která se ocení hlavně při orbě, je přesná práce nohou při otáčení na malém prostoru. Nohy a kopyta má clydesdale tvrdé a zdravé. Má velice přátelskou povahu.
VZHLED:
Clydesdale je velice kvalitní těžký kůň. Je vysoký, silný a impozantní, s vznosným držením těla. Jeho hlava má rovný profil, má ušlechtilý výraz, a vzhledem k velikosti těla je poměrně malá. Má klenutý krk, výrazný kohoutek a tělo, které se zdá proti dlouhým nohám poněkud mělké. Pro clydesdala je typické sblížení hlezen-kravský postoj, který není považován za vadu. Umožňuje koni ři orbě obracet na malém prostoru a jinak mu neubírá na síle. Šavlovitý postoj se však za vadu považuje. Mohutná kopyta jsou okrouhlá, poněkud plochá a jsou zcela ukryta pod dlouhým hedvábným rousem. Dlouhé chlupy vyrůstají také na bradě a břichu. Nejčastěji se vyskytují hnědáci, tmaví hnědáci nebo vraníci, ale také mourci a bělouši. Všichni mají na nohou a na hlavě velké bílé odznaky a bílá se také hojně vyskytuje na spodní části těla. Jejich výška je asi 168 cm.
VYUŽITÍ:
Clydesdale je v Británii, zvláště v Severním Irsku, stále použiván k těžkým polním a lesním pracím. Ve městech ho často využívají v tahu, k doručování zboží a reklamním akcím. Velmi poulární je také na zemědělských a krajských výstavách, kde bývá slavnostně ozdoben a vystavován ve zvláštní třídě, nebo se účastní soutěží v orbě. Chov clydesdalského koně je prosperující obchod, protože zájem o jeho chov vzrůstá na celém světě. V USA a Kanadě bylo sedmispřeží clydesdalů používáno k orbě trojradličným pluhem na nekonečných prériích a stejně tak byl využíván k těžkým polním pracím i australskými farmáři. Clydesdale křížený s anglickým plnokrevníkem dává výborné skokany, vhodné pro cross-country.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama