Colorandský rančerský kůn

13. června 2008 v 18:30 |  Koně
PŮVOD:
C.R.K. dostal jméno podle státu kde vznikl, ačkoli jeho vývoj začal ve skutečnosti ve Virginii a v Nebrasce. Colorado zůstalo chovatelským střediskem, ale plemeno se nyní chová na více místech v USA a malé stádo se dokonce nachází i v královském jordánském hřebčíne v Ammánu.
CHARAKTERISTIKA:
C.R.H. je velmi kvalitní a ušlechtilý kůň, který vlastnosti a povaho zdědil po arabských a berberských otcích a
barvu po matkách, které měly španělskou krev.
VZHLED:
Coloradoský r.k. je mohutný kůň se silnými končetinami a pevnou zádí. Průměrná výška je 157 cm a nohy jsou poněkud kratší než u plnokrevníků nebo berberů. Svalností poněkud připomíná quartera, i když s ním zřetelně není příbuzný. Podobně zbarvenou appaloosu připomíná kromě zbarvení i řídkou hřívou a ohonem, a poměrně tvrdou srstí. Svalnaté nohy mají velmi dobré klouby a mimořádně tvrdá, velmi zdravá a odolná kopyta. Povoleny jsou všechny typy zbarvení, ale nejžádanější jsou tygři, bělouši s černými kulatými, nebo oválnými skvrnami. Tito koně pak mají mít pruhovaná kopyta, podobně jako appaloosa. Na rozdíl od ní však má Colorado mnohem dokonalejší stavbu a mnohé znaky arabských a berberských předků. Díky přísnému chovatelskému řádu je také mnohem vyrovnanější a jeho cenné vlastnosti se spíše upevňují a vylepšují, než aby se stíraly jako u komerčně příliš využívané appaloosy. Chovatelé dbají na to, aby si plemeno udrželo především svou robustnost, tvrdost a výkonnost.
VYUŽITÍ:
Colorady byl chován jako pracovní kůň u lesníků a rančerů. Tuto úlohu plní znamenitě, ale je čím dál více oblíben jako jezdecký a přehlídkový kůň. Jeho zbarvení je atraktivní a oblíbené při rodeech. Jou také vhodní pro western.Je idální i pro turistiku na koni, vyhovuje ovšem jen skušeným a zdatným jezdům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama